Jan Kudrna – Číslo 7

Jan Kudrna – Číslo 7

Jan ,,Dědek“ Kudrna patřil k velkým přátelům Yvese Perrota, se kterým si navzájem mimo ragby procvičovali i francouzskou a českou mluvnici. Jejich obrovské přátelství vlastně nepřímo pozitivně ovlivnilo skutečnost, že české ragby vždy mělo a nyní i díky aktivitě Yvese stále má ve Francii dobré jméno a zvuk.

Jana Kudrnu přivedl k šišatému míči jeho spolužák z vysoké školy Miloš Dobrý, který jej přivedl do party ragbistů na Pragovku, kde se tehdy tvořil nejlepší tuzemský ragbyový tým mužů.

Jako hráč v roji Jan Kudrna s Pragovkou získal několik medailí z republikových šampionátů, ale brzo se začal věnovat práci kouče. Pod jeho trenérským vedením nejdříve několikrát Pragovka vybojovala mistrovský titul v lize mužů a když v roce 1974 společně s Karlem Hrníčkem ve svém mateřském klubu založili mládežnickou základnu, stala se jejich škola ragby vzorem pro všechny ostatní české i zahraniční kluby, neboť byla řízena podle podobných francouzských škol.

Jan Kudrna byl klubový a svazový trenér, funkcionář a ragbyový diplomat, který měl stále o hru se šiškou zájem. Je čestným předsedou ragbyového vysočanského klubu, kde sledoval sportovní růst v extraligovém celku svých vnuků Jana Kudrny a Petra Čížka a manažerské schopnosti svého syna Bruna Kudrny.

Ragbistům vypomáhal i jako tlumočník, neboť mezi čtyři jazyky, s kterými se domluvil, patřila třeba i rumunština.

„Ragby je filosofie, která učí pravidlům fair play a životu v kolektivu,“ říkal legendární tento ragbista o hře se šišatým míčem, kterou naučil milovat stovky ragbistů.

Janovi věnujeme číslo 7

BAMBYK