Bohumil Janča – Číslo 9

Bohumil Janča – Číslo 9

Milin (na snímku vpravo s Mirkem Cupákem), jak mu mohli říkat i o desítky let mladší ragbisté, začal hrát ragby se svými spolužáky jako student vyškovského gymnázia v roce 1952. Po krátké hráčské kariéře se začal věnovat výchově mládeže. Jako první v tehdejším Československu v roce 1960 zavedl a organizačně zajišťoval žákovské ragbyové soutěže okresního charakteru. 

Jeho systematická práce jako trenéra a pedagoga se po několika letech ukázala jako bezkonkurenční v rámci celé republiky, kdy malé moravské město Vyškov začalo sbírat jeden sportovní úspěch za druhých a v období od 1974 až do 1982 bylo nepřekonatelným sportovním Titánem jak v Československu, ale také v Evropě.

Ačkoliv byl po roce 1968 politicky perzekuován a nesměl vykonávat svou oblíbenou učitelskou a trenérskou činnost, vychoval Vyškovu a tehdejšímu Československu, stovky hráčů, reprezentantů a funkcionářů. Je také spoluautorem metodické příručky na výchovu mladších i starších hráčů ragby, kterých v našich končinách mnoho nevzniklo.

Milinovi, patří naše číslo 9

BAMBYK