Roman Šuster: chybí nám kvalitní trenéři afunkcionáři

5.3.2014

Roman Šuster: chybí nám kvalitní trenéři afunkcionáři
Roman Šuster: chybí nám kvalitní trenéři afunkcionáři
Roman Šuster: chybí nám kvalitní trenéři afunkcionáři
Roman Šuster: chybí nám kvalitní trenéři afunkcionáři
Roman Šuster: chybí nám kvalitní trenéři afunkcionáři

Roman je nejen vynikajícím pilířem, českým hráčem roku, kapitánem národního týmu, ale především velice milým člověkem. Zeptali jsme se ho na mládežnické ragby.

Současný klub -

Současná soutěž

  • Francouzská Federale 1

Opět jsem požádal svého přítele, Romana Šustra o pár slov k naší situaci v českém ragby.

Romane, myslíš si, že je správné věnovat největší péči o talenty již v mládežnických kategoriích?

Jestli chceme, aby se naše ragby rozvíjelo, je nezbytně nutné se mládežnickým kategoriím věnovat, dostat do nich co možná nejvíce talentovaných děti a co možná nejvíce kompetentních trenérů. Myslím, že by pod Českou ragbyovou unií měla existovat buňka, která by toto měla na starosti a která by vypracovala celoplošný projekt pro rozvoj mládežnického ragby. Na otázku se dá jen velmi těžko odpovědět několika větami. Tohle je základní problém toho, jak u nás ragby vypadá.


Když se podíváš zpětně do svých mládežnických let, co tě nejvíce trápilo a naopak kdy přišel zlom rozhodnutí se ragby i nadále věnovat?

Já jsem začínal ragby až v sedmnácti letech, takže jsem toho příliš v mládežnických kategoriích nenahrál. Obecně mně vadilo, že v mé kategorii bylo málo družstev, a že nás bylo málo na tréninku.


V čem vidíš, že naše ragby nejvíce herně zaostává?

Tohle, je také otázka na kterou se odpovídá nelehko jednou větou. Naše ragby zaostává ve všech směrech. Máme špatné herní návyky, hráči nehrají dost kvalitních utkání, mají velmi špatné individuální techniky, chybí technické a taktické znalosti a bohužel i fyzická připravenost.

Nemáme cíl a projekt, který by k danému cíli směřoval, naše sezona je špatně nastavená a soutěže jsou nekvalitní.

Hlavně chybí kvalitní trenéři, ale i funkcionáři a také nadšení dobrovolníci. Ke všemu nám chybí správný přístup a pochopení toho co ragby je na opravdu důležité. Myslím, že tohle je věc na zamyšlení a prohloubenou analýzu. Je toho hodně co je třeba změnit, vylepšit nebo vybudovat.

Myslíš si, že je správné, aby se kluci a holky mohli několikrát do roka společně napříč kategoriemi a kluby věnovat správným ragbyovým tématům pod vedením zkušených trenérů jako je tomu v naší Ragbyové akademii?

Myslím, že každá aktivita, která může přispět ke zlepšení výkonnosti naší mládeže je dobrá. Akademii Yvese Perrota ani působení trenérů si hodnotit nedovolím, protože neznám jejich metody práce ani náplň kempů.


Znáš Yvese Perrota a jeho práci?  Co, by jsi popřál, Ragbyové akademii Yvese Perrota.

Yvese Perrota znám jen velice málo, ale vím, že u nás v České republice pomáhá již strašně dlouho s mládeží. Samozřejmě Vám držím palce a přeji hodně štěstí a úspěchů Všem, co se účastní tohoto projektu.

Ragbyová akademie Yvese Perrota > Aktuálně > Roman Šuster: chybí nám kvalitní trenéři afunkcionáři
Stáhněte si brožuru k 15. výročí

Generální partner

Hlavní partner

   

Mediální partner

Partner ubytování 

Oficiální dopravce

Partner sportovního vybavení

Produktový partner

Partneři

 

Podporují nás